ما می‌توانیم خدمات NDT/E متعددی به شما ارائه دهیم. در ادامه، به تعدادی از این خدمات اشاره شده است. در صورتی که سرویس مورد نظر شما در لیست زیر وجود ندارد، با ما تماس بگیرید. تیم ما تمامی تلاش خود را برای یافتن مناسب‌ترین راه حل برای مسئله شما به کار خواهد برد.

 • در بازرسی قطعات گاهی نیاز به بررسی قطعه در امتداد یک خط (مانند خط جوش) و یا سطحی از قطعه‌کار (اتصالات چسبی) است که با استفاده از روش‌های سنتی تست نقطه‌ای امکان‌پذیر نمی‌باشد. در این موارد استفاده از تصاویر B-Scan و C-Scan بسیار مفید و گاها تنها گزینه خواهد بود. برای تولید یک تصویر فراصوتی روبش B یا C، لازم است از مکانیزم‌های جابجایی پروب با دقت مناسب استفاده شود. تصاویر روبش B و C به عنوان ابزارهای توانمندی برای ارزیابی گستره وسیعی از قطعات و مواد در صنایع مختلفی از قبیل: ریخته‌گری به کار برده می‌شوند. این تصاویر اطلاعات مفیدی در زمینه شناسایی عیوب مختلف مانند تخلخل، تورق، ناخالصی‌های غیرفلزی فراهم می‌کند، به طوری که اندازه و موقعیت عیوب با دقت بالایی قابل تعیین شوند.
 • روبش‌های با تفکیک‌پذیری بالا، امکان تهیه تصاویر بسیار دقیق با جزئیات کامل را ایجاد می‌نماید.

 • در بازرسی قطعات گاهی نیاز به بررسی قطعه در امتداد یک خط (مانند خط جوش) و یا سطحی از قطعه‌کار (اتصالات چسبی) است که با استفاده از روش‌های سنتی تست نقطه‌ای امکان‌پذیر نمی‌باشد. در این موارد استفاده از تصاویر B-Scan و C-Scan بسیار مفید و گاها تنها گزینه خواهد بود. برای تولید یک تصویر فراصوتی روبش B یا C، لازم است از مکانیزم‌های جابجایی پروب با دقت مناسب استفاده شود. تصاویر روبش B و C به عنوان ابزارهای توانمندی برای ارزیابی گستره وسیعی از قطعات و مواد در صنایع مختلفی از قبیل: ریخته‌گری به کار برده می‌شوند. این تصاویر اطلاعات مفیدی در زمینه شناسایی عیوب مختلف مانند تخلخل، تورق، ناخالصی‌های غیرفلزی فراهم می‌کند، به طوری که اندازه و موقعیت عیوب با دقت بالایی قابل تعیین شوند.
 • روبش‌های با تفکیک‌پذیری بالا، امکان تهیه تصاویر بسیار دقیق با جزئیات کامل را ایجاد می‌نماید.

 • ارزیابی کیفیت اتصالات چسبی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در صنایع مختلف است. در اتصالات چسبی، امکان تشکیل عیوب مختلفی وجود دارد و روش‌های بازرسی غیرمخرب زیادی برای شناسایی آنها به کار گرفته می‌شوند. رایج‌ترین عیوب اتصالات چسبی عبارتند از ناپیوستگی کامل، فضای خالی، تخلخل، استحکام پایین چسب، اتصال ضعیف میان چسب و لایه چسبنده. برای جلوگیری از تفسیر نادرست در ارزیابی اتصالات چسبی، تجزیه و تحلیل کامل سیگنال‌های فراصوتی و استفاده از تجهیزات مناسب بسیار حائز اهمیت است. این شرکت با طراحی و ساخت تجهیزات خاص و استفاده از پروب‌های غوطه‌وری متمرکز کننده با فرکانس‌های بالا (تا ۲۵ مگاهرتز)، روش‌های جدید را در بازرسی این نوع قطعات ابداع کرده است.
 • شرکت فراصوت پارسیان دارای تجارب ارزشمندی در زمینه بازرسی اتصالات چسبی است و در این زمینه خدمات بسیاری به صنایع مختلف ارائه کرده است.

 • بازرسی غیرمخرب فراصوتی، دارای کاربردهای صنعتی متنوعی از قبیل: شناسایی عیوب، ارزیابی سلامت جوش، اندازه‌گیری خواص آکوستیکی مواد و ضخامت‌سنجی است. طبق استانداردهای مختلف، قبل از تست قطعات، دستگاه و تنظیمات آن باید برای شناسایی عیوب مدنظر، با استفاده از بلوک‌های کالیبراسیون که دارای عیوب مصنوعی با ابعاد، اندازه و جهت‌گیری‌های خاصی هستند، کالیبره شود. بلوک‌های استاندارد زیادی در بازرسی فراصوتی قطعات به کار برده می‌شود که مرسوم‌ترین آنها بلوکIIW یا V1 ، بلوک V2 یا مینیاتوری و بلوک پله‌ای است. برای کسب اطمینان از قابلیت اطمینان فرایند اندازه‌گیری یا بازرسی، استفاده از بلوک‌های استاندارد یا بلوک‌های مخصوص ضروری است.
 • شرکت فراصوت پارسیان، با بهره‌گیری از نرم افزارهای روز دنیا مانند ES-BeamTool قادر به طراحی، ساخت و تحویل انواع بلوک‌های کالیبراسیون مرجع و مخصوص برای انواع سیستم‌های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی است.

 • اندازه‌گیری ابعاد مختلف قطعات در مرحله تولید، از موضوعات مورد توجه در صنایع ساخت و تولیدی است. در بحث ضخامت‌سنجی، روش فراصوتی پالس-اکو امکان اندازه‌گیری سریع و دقیق ضخامت قطعات را بدون نیاز به دسترسی به هر دو طرف قطعه کار فراهم می‌نماید.. همچنین انجام ضخامت‌سنجی فراصوتی روی اکثر مواد مهندسی از قبیل فلزات، پلاستیک‌ها، سرامیک‌ها و شیشه امکان‌پذیر است، همچنان که اندازه‌گیری سطح مایعات با این روش میسر است. سیستم‌های ضخامت‌سنجی فراصوتی می‌توانند برای فرایندهای حین کارکرد و آنلاین، مانند اکسترود پلاستیک‌ها، نورد فلزات مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در شرکت فراصوت پارسیان، گستره وسیعی از پروب‌ها با ویژگی‌های آکوستیکی گوناگون برای به کار گیری در کاربردهای صنعتی مختلف در دسترس است. به طور معمول، پروب‌های فرکانس پایین، برای بهبود میزان نفوذ امواج فراصوتی در قطعات ضخیم با میرایی بالا و پروب‌های فرکانس بالا برای بهبود تفکیک‌پذیری در نمونه‌های نازک‌تر با میرایی کمتر استفاده می‌شوند.

 • خدمات آموزشی ما، دانش فنی دانشجویان را در زمینه: مفاهیم پایه‌ای انواع روش‌‌های بازرسی غیرمخرب (NDT)، عیوب و ناپیوستگی در محصولات صنعتی مختلف، لزوم به کارگیری بازرسی غیرمخرب، مزایا و محدودیت‌ها، کاربردها، کدها و استانداردهای بازرسی غیرمخرب ارتقا می‌دهد.

شرکت فراصوت پارسیان، با برگزاری دوره آموزشی تخصصی تکنیک فراصوتی آرایه فازی، جزو معدود شرکت‌های آموزشی در ایران است که دوره‌های آموزشی پیشرفته فراصوتی برگزار می‌نماید.

 • یکی از مزایای اصلی روش‌های آکوستیکی نسبت به سایر روش‌ها، قابلیت آنها در اندازه‌گیری خواص مواد، بدون آسیب رساندن به آنهاست. امواج طولی می‌توانند در داخل گازها، مایعات و مواد جامد انتشار یابند، در حالی که امواج عرضی (برشی) تنها در مواد جامد قابلیت انتشار دارند.
 • برای اندازه‌گیری سرعت امواج فراصوتی در یک ماده به روش پالس-اکو، از اختلاف زمانی اکوهای سطح و دیواره پشتی و همچنین از ضخامت قطعه و مقایسه آن با نمونه مرجع استفاده می‌شود. اندازه‌گیری سرعت صوت براساس استاندارد ASTM E494-10 انجام می‌شود.

  • امروزه، سازه‌های بزرگ با اهداف مختلف ساخته می‌شوند. برای چنین سازه‌های بزرگی، امکان استفاده از بازرسی فراصوتی دستی عملاً وجود نخواهد داشت. اکنون با گسترش روش‌های خودکار بازرسی فراصوتی، جایگزینی روش‌های سنتی بازرسی فراصوتی با سیستم‌های بازرسی خودکار امکان‌پذیر است. علاوه بر این، یک سیستم مناسب جمع‌آوری داده‌های فراصوتی، باعث تسریع بازرسی قطعات بزرگ صنعتی شده و قابلیت اعتماد نتایج را افزایش می‌دهد.
 • بازرسی‌های خودکار فراصوتی که در شرکت فراصوت پارسیان انجام می‌شوند عبارتند از شناسایی و ارزیابی عیوب، اندازه‌گیری ابعادی و شناسایی خواص. موارد اشاره شده می‌توانند گستره کاربردی وسیعی در بازرسی خطوط انتقال نفت و گاز به منظور شناسایی و جلوگیری از نشتی و همچنین تشخیص اختلالات اثرگذار در هواپیماها داشته باشند.
  • در یک قطعه جوشکاری شده، ممکن است تعداد کثیری از عیوب مختلف از جمله ترک، مک، تخلخل، عدم نفوذ، آخال، عدم ذوب دیواره کناری و غیره ایجاد شده باشند. آزمون فراصوتی، یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها جهت اطمینان از یکپارچگی ساختار جوش است. استفاده از پروب‌های نرمال و زاویه‌ای، از رایج‌ترین روش‌ها برای انجام آزمون فراصوتی بر روی قطعات جوشکاری شده است.
  • تکنولوژی آرایه فازی، با افزودن تصاویر گرافیکی رنگی به نتایج حاصل از بازرسی، تحلیل نتایج را برای کارشناسان تسهیل می‌کند. در این روش با ایجاد تصاویر قطاعی از بخش‌های مختلف جوش، هدایت امواج ارسالی به قطعه و همچنین تمرکز دینامیکی امواج، تفکیک‌پذیری تصاویر در قطعات حساس افزایش داده می‌شود. همچنین، در روش آرایه فازی، ذخیره‌سازی داده‌ها کامل‌تر، بازرسی جوش سریع‌تر و تکرارپذیری نتایج بهتر انجام می‌شود.
  • برای تشخیص موقعیت دقیق ناپیوستگی در ساختار یک جوش، دانش بالا و صلاحیت اپراتور امری ضروری است. همچنین انجام صحیح فرایند مستلزم تهیه و به‌کارگیری دستورالعمل دقیق و کامل است. پرسنل شرکت فراصوت پارسیان، مهارت و تجربه لازم را جهت اجرای انواع بازرسی ‌ها دارا هستند به طوری که از سلامت و قابل اعتماد بودن جوش‌های تائید شده اطمینان کامل حاصل می‌شود.
  • انتخاب بهترین روش/روش‌های بازرسی غیرمخرب به تناسب کاربرد صنعتی و علمی موردنیاز.
  • مشاوره در خرید تجهیزات مناسب بازرسی غیرمخرب .
  • تهیه دستورالعمل‌های بازرسی غیر مخرب برای روش‌ها و پروژه‌های مختلف بازرسی.
  • تهیه دستورالعمل‌ها بر اساس مشخصات فنی، استانداردها و کدهای بین‌المللی، ملی و درون سازمانی جهت تامین نیاز مشتری.
  • تهیه فرمت‌های استاندارد ارائه گزارش بازرسی و برگه‌های تکنیکی NDE.
  • آماده‌سازی شیوه‌نامه مکتوب بر اساس شیوه‌نامه پیشنهادی از سویASNT با نام SNT-TC-1A.
  • تدوین استانداردهای درون سازمانی
  • آموزش و اعطای گواهی‌نامه به افراد حائظ شرایط بر اساس شیوه‌نامه مکتوب کارفرما.
  • تایید صلاحیت (عملی و تجربی) کارشناسان، بازرسان و تکنسین‌های مورد نیاز صنایع در فرآیند جذب نیروی انسانی.
  • همکاری و مشاوره در تعاملات سازنده تجاری و فنی در حوزه بازرسی غیرمخرب با شرکت‌های خارجی
  • شرکت ناظر جهت نظارت بر انجام پروژه‌ها در حوزه بازرسی
  بسیاری از قطعات مکانیکی مانند انواع قالب‌های فرم‌دهی ورق‌ها، چرخدنده‌ها، فنرها، شفت‌ها و غیره در معرض سایش قراردارند. در این موارد از سختکاری سطحی به منظور افزایش مقاومت به سایش استفاده می‌شود. در میان روش‌های مختلف سختکاری سطحی، سختکاری القایی روش موثر و کارا است. برای سطوح سخت‌کاری شده، دانستن سطح سخت‌شده و همچنین عمق لایه سخت‌کاری شده مهم است که این کار اغلب به صورت مخرب انجام می‌شود. شرکت فراصوت پارسیان، با توسعه روش‌های بازرسی فراصوتی، توانسته است عمق لایه سخت‌کاری شده را بدون تخریب اندازه‌گیری نماید.  این شرکت با ثبت اختراع اولین دستگاه اندازه‌گیری عمق سختی، آماده ارائه خدمات خود در این حوزه است.
  استفاده از مواد کامپوریتی به دلیل دارا بودن ویژگی‌های از قبیل  ارتقاء خواص ماده مانند استحکام، سفتی، مقاومت در برابر خستگی، مقاومت در برابر خوردگی و نسبت استحکام به وزن، در صنایع گوناگون بسیار توسعه یافته  است. کامپیوزیت‌ها معمولاً مستحکم‌تر از مواد سنتی رایج بوده و وزن کمتری دارند. این مواد اکثراً از ترکیب فیبرهای کربنی یا گرافیتی با رسین‌های اپوکسی یا پلی‌آمید ساخته می‌شوند. بازرسی فراصوتی روش مناسبی (گاهی تنها روش ممکن) جهت بازرسی قطعات کامپوزیتی مانند  بال و بدنه هواپیما، داکت‌ها، پنل‌ها و پره‌ها است. ضخامت‌سنجی فراصوتی نیز می‌تواند در تمامی مراحل ساخت و تولید یک قطعه از قبیل ساخت یا مرحله بعد از نصب به کار گرفته شود تا از درست بودن ضخامت دیواره اطمینان حاصل شود. شناسایی ناپیوستگی میان لایه‌های مختلف کامپوزیت و تهیه تصاویر روبش C از سطح آن، از اصلی‌ترین مزایای سیستم‌های بازرسی فراصوتی کامپوزیت‌هاست که توسط شرکت فراصوت پارسیان فراهم می‌شود.
  • تفسیر نتایج بازرسی فراصوتی گاهی مشکل است و نیاز به شناخت بیشتری از قطعه و شرایط انتشار موج در داخل قطعه دارد تا بتوان اکوهای دریافتی در سیگنال‌ها را شناسایی کرد و یا محل دقیق و مناسب قرارگیری پروب فراصوتی را تعیین کرد. برای این منظور می‌توان از نرم‌افزارهای موجود در بازار استفاده کرد. گاهی اوقات نیز این نرم‌افزارهای جهت شبیه‌سازی فرایند بازرسی و سیگناهای برگشتی از قطعه‌کار دارای محدودیت‌هایی هستند.
  • روش‌های عددی مدل‌سازی انتشار موج و بازرسی فراصوتی، در مطالعه تاثیر پارامترهای مختلف در محیط‌‌ها و هندسه‌های پیچیده بسیار مفید هستند. روش‌های عددی مانند روش المان محدود می‌توانند برای شبیه‌سازی انتشار موج فراصوتی در جوش‌ها و سایر نمونه‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

  شبیه‌سازی قطعه کار و تحلیل و بررسی انتشار موج در داخل قطعه کار و در پی آن شناخت دقیق‌تر سیگنال‌های دریافتی و تفسیر دقیق‌تر نتایج بازرسی فراصوتی یکی از خدمات قابل ارائه توسط شرکت فراصوت پارسیان می‌باشد.